Атеросклероз – одна з форм склерозу артерій, що супроводжується розвитком у стінках артерій фіброзної тканини, яка призводить до їх ущільнення і порушення функції.

Атеросклеротично змінені судини як би покриваються зсередини “іржею”, в результаті чого звужуються, а іноді і повністю перекривається їх просвіт.

Це призводить до порушення нормального руху крові по судинах, і, як наслідок, виникнення інфарктів міокарда (ушкодження серцевого м’яза), інсультів (головного мозку), почастішання нападів стенокардії (болю в грудях) і т.д.

Що призводить до виникнення атеросклеротичних бляшок?

Існує безліч таких причин. Сучасна наука розцінює їх як фактори, що сприяють розвитку цього процесу, які в поєднанні дають той чи інший ризик розвитку цих захворювань. В даний час цих “факторів ризику” виявлено близько 250. І вчасно розпочата “боротьба” з найбільш важливими з них може істотно поліпшити стан Вашого здоров’я і попередити катастрофу.

Основною речовиною, з якої складається бляшка на початку її розвитку, є холестерин. Підвищений вміст холестерину призводить до швидкого формування цих бляшок практично у всіх судинах організму. Але слід чітко розрізняти його “хороші” і погані “фракції. Особливо небезпечний холестерин, який міститься в ліпопротеїнах низької щільності (його називають бета-холестерин або ХС-ЛПНЩ). Навпаки холестерин, який міститься в ліпопротеїнах високої щільності (альфа-холестерин або ХС-ЛПВЩ) сприяє виведенню його з цих бляшок. І природно, чим більше “поганого” і менше “хорошого”, тим швидше буде протікати розвиток атеросклерозу. Тому найбільш важливим показником є ​​їх співвідношення (ХС-ЛПНЩ / ХС-ЛПВЩ).

Звідки береться холестерин в организмі?

В основному, ми його отримуємо з їжею. Тому в першу чергу слід правильно харчуватися. Звучить банально, але дійсно, підбір дієти – це наріжний камінь будь-якої терапії, спрямованої на нормалізацію рівня ліпідів. Часто однієї тільки корекції дієти досить для того, щоб купірувати гіперліпідемію, особливо, якщо вона обумовлена ​​неправильним харчуванням або ожирінням.

Ожиріння – це первинна причина гіперліпідемії, тому потрібно прагнути до нормальної ваги тіла.

Критерієм ожиріння є перевищення ваги тіла більш ніж на 20% від верхньої межі діапазону нормальної ваги. При ожирінні дієту слід підібрати таким чином, щоб щотижня вага знижувалася на 0.5-1 кг. Домагаються цього, виключаючи з раціону висококалорійні продукти, зберігаючи той же режим прийому їжі.

Усі продукти (умовно) можна розділити на три групи

«Бажані» – зазвичай містять мало жирів і багато клітковини, вони повинні регулярно використовуватися і бути частиною дієти.

Продукти, що рекомендуються для помірного використання, містять поліненасичені жири або невеликі кількості насичених жирів. Оскільки в дієті повинно міститися мало жирів, допускається лише помірне споживання цих продуктів.

Наприклад:

а) нежирне м’ясо не більше 3 разів на тиждень;
б) сир середньої жирності, м’ясний і рибний паштет 1 раз на тиждень;
в) домашній кекс, печиво, кондитерські вироби, виготовлені на маргарині або рослинному маслі, 2 рази на тиждень;
г) картопля, смажений на рослинній олії, 1 раз в два тижні.

«Небажані» продукти містять велику кількість насичених жирів, і їх, по можливості, слід уникати.

Фактори ризику розвитку атеросклерозу (окрім високого рівня холестерину та ожиріння)

  • Підвищений артеріальний тиск (вище 140/90) відноситься до “глобальних чинників ризику”, тому своєчасна консультація лікаря і постійний прийом гіпотензивних препаратів може позитивно вплинути на процес лікування атеросклерозу.

  • Куріння, токсично діючи на внутрішню стінку судини, викликає появу мікротріщинок у них, що призводить до їх крихкості і сприяє формуванню на цьому місці нових бляшок. Навіть при відмові від куріння, ще 6 місяців ці речовини роблять свій згубний вплив на судини.

  • Спадковість. Перш за все, ризик підвищується, якщо у Вашої матері або батька, брата або сестри відзначалися подібні захворювання. Важливий і вік, в якому у них вони були: чим молодший хворий родич, тим вище ризик.

    Крім того, окремо виділяють, як фактор ризику розвитку атеросклерозу, цукровий діабет. Своєчасне і ефективне лікування цукрового діабету істотно знижує ризик розвитку атеросклерозу і його ускладнень.

    Не викликає сумнівів, що помірні регулярні фізичні навантаження на свіжому повітрі, роблять позитивний вплив на рівень ліпідів крові, а недолік фізичної активності – навпаки (гіподинамія). При цьому допустиме навантаження повинне проводитися з урахуванням наявності побічних захворювань, і призначатися повинне індивідуально за погодженням з лікарем.

    Перевірити рівень холестерину крові та проаналізувати фактори ризику атеросклерозу Ви можете, відвідавши свого сімейного лікаря або звернувшись на прийом до терапевта нашого медичного центру.

РЕЄСТРАТУРА: +380500303103; +380504875440; +380960303110; +380522366030