
рак легенів
Будова і функція легенів
Легені – це два губкоподібні органи в грудях. Права легеня має три частки (відділи), ліва – дві частки. Ліва легеня менша тому, що серце займає зліва більше місця, ніж справа.
Коли ви вдихаєте, повітря через трахею потрапляє в легені. Трахея ділиться на трубки (бронхи), які входять у легені та діляться на менші бронхи, розгалужуючись на бронхіоли. На кінці бронхіол знаходяться крихітні повітряні мішечки – альвеоли.
В альвеолах відбувається поглинання кисню у кров та виділення з неї вуглекислого газу, що є основною функцією легенів.
Тонкий вистилаючий шар, який, оточує легені, називається плеврою. Плевра захищає легені та допомагає їм ковзати вперед-назад по грудній стінці, коли вони розширюються та стискаються під час дихання.
Відділяє грудну клітку від живота діафрагма – тонкий куполоподібний м’яз. Коли ви дихаєте, діафрагма рухається вгору та вниз, змушуючи повітря входити та виводити з легенів.
Що таке рак легенів?
Рак, який починається в легенях, називається первинним раком легенів. Рак, який поширюється на легені з іншого місця в організмі, відомий як вторинний рак легенів.
Первинний рак легенів – це тип раку, який починається в легенях, а саме в клітинах, що вистилають бронхи, бронхіоли або альвеоли.
Зазвичай, здорові клітини організму гинуть на певному етапі свого життєвого циклу, тому їх не накопичується занадто багато.
Рак викликає зміни в клітинах, унаслідок яких вони продовжують рости й розмножуватися безконтрольно, в результаті чого розвиваються пухлини.
Будь-хто може захворіти на рак легенів, але куріння сигарет і вплив диму, вдихання хімічних речовин або інших токсинів може збільшити ризик онкологічного захворювання.
Які є види раку легенів?
Основні типи раку легенів відрізняються типом і розміром клітин, у яких він починає рости.
Недрібноклітинний рак легенів (НДКРЛ).
Дрібноклітинний рак легенів (ДКРЛ).
У свою чергу вони теж поділяються на підтипи.
Недрібноклітинний рак легенів
більш поширений та розрізняється за типами клітин, у яких він починається.
Аденокарцинома – недрібноклітинний рак легенів, що починається в клітинах, які зазвичай виділяють такі речовини, як слиз.
Частіше, ніж інші види раку легенів, зустрічається:
- у жінок, ніж у чоловіків;
- у молодих людей;
- у людей, які курять або курили раніше.
Аденокарцинома – найпоширеніший тип раку легенів, який спостерігається у людей, які не палять.
Аденокарцинома зазвичай виникає у зовнішніх частинах легенів і, швидше за все, її виявляють до поширення пухлини.
Плоскоклітинний рак – недрібноклітинний рак легенів, який починається в плоских клітинах, які вистилають внутрішню частину дихальних шляхів у легенях.
Цей тип раку легенів пов’язаний з історією куріння людини і, як правило, виникає в центральній частині легенів, поблизу головних дихальних шляхів – бронхів.
Великоклітинний (недиференційований) рак – – недрібноклітинний рак легенів, що може виникнути в будь-якій частині легені. Він має тенденцію до швидкого росту та поширення, що ускладнює лікування.
До великоклітинного раку, відноситься і великоклітинний нейроендокринний рак, який є швидкозростаючим раком та дуже схожим на дрібноклітинний рак легенів.
Є й інші підтипи раку легенів, наприклад, аденосквамозна карцинома та саркоматоїдна карцинома, але вони зустрічаються рідше.
Дрібноклітинний рак легені (ДКРЛ)
Дрібноклітинний рак легенів менш поширений, ніж недрібноклітинний.
Цей тип раку легенів має тенденцію до швидкого зростання і на момент встановлення діагнозу ДКРЛ пацієнти мають рак, який уже поширився. Оскільки цей рак швидко росте, він, як правило, добре реагує на хіміотерапію та променеву терапію, але метод лікування раку визначає лікар за результатами обстеження.
На жаль, рак може колись повернутися, тому вкрай важливо прислухатись до рекомендацій лікаря-онколога та вчасно проходити контрольний огляд.
Інші види пухлин легень
Поряд з основними видами раку легенів в легенях можуть виникати й інші пухлини, більшість з яких ростуть повільно та менш поширені, ніж основні. Для їх лікування застосовуються інші методики.
Форми раку
Локалізований рак знаходиться в межах певного органу.
Регіонарний рак поширюється на сусідні тканини або лімфатичні вузли.
Віддалений рак, коли вже він поширився на інші частини тіла.
Окультний або прихований рак не виявляється на зображеннях сканувань, але ракові клітини можуть з’являтися в мокротинні або слизу.
Стадії раку
Стадії раку описують серйозність онкологічного захворювання та на скільки він поширився в організмі.
Стадіювання допомагає лікарям визначитися з більш ефективним у кожному окремому випадку методом лікування.
Стадія 0: аномальні клітини є лише у верхніх шарах клітин, що вистилають дихальні шляхи.
Стадія 1: пухлина присутня в легені, але її розмір становить до 4 см, і вона не поширилася на інші частини тіла.
Стадія 2: розмір пухлини становить до 7 см, і вона може поширитися на сусідні тканини та лімфатичні вузли.
Стадія 3: рак поширився на лімфатичні вузли та досяг інших частин легенів та прилеглої ділянки.
Стадія 4: рак поширився на віддалені частини тіла, такі як кістки або мозок.
Запитання про рак. Відповідає лікар-онколог

Симптоми
Зазвичай, на ранніх стадіях раку легенів немає жодних ознак чи симптомів, але у багатьох людей із цим захворюванням з’являються деякі симптоми, які є більш чи менш поширеними:
захриплість;
часті інфекції грудної клітки (бронхіт, пневмонія);
припухлість лімфатичних вузлів грудної клітки;
кашель, який не зникає через 2-3 тижні
тривалий кашель, який посилюється;
задишка;
хрипи;
утруднене ковтання (дисфагія) або біль при ковтанні;
набряк обличчя або шиї;
постійний біль у грудях або плечі.
При виникненні цих симптомів слід звернутися до сімейного лікаря чи терапевта для консультації з призначенням подальшого обстеження.
Якщо захворювання не виявлене і ще не призначено лікування, то у хворого можуть виникнути більш серйозні симптоми:
сильний біль у грудях;
біль у кістках і переломи кісток;
головні болі;
кашель з кров’ю;
втрата апетиту і втрата ваги;
втома.
Ускладнення раку легенів
У міру прогресування рак легенів може викликати деякі ускладнення. Це може бути спричинено побічними ефектами, пов’язаними з певними методами лікування раку, або поширенням раку на інші частини тіла.
Синдром верхньої порожнистої вени – стан, що викликає набряк обличчя, запаморочення та втрату свідомості. Оскільки, пухлини навколо верхньої частини правої легені можуть перешкоджати кровотоку через верхню порожнисту вену, велику вену, яка переносить кров від верхньої частини тіла до серця.
Метастази: рак легенів може поширюватися на інші частини тіла, включаючи мозок, кістки та надниркові залози. Це частіше зустрічається на пізніх стадіях раку легенів.
Легеневі інфекції: люди з раком легенів мають вищий ризик легеневих інфекцій, таких як пневмонія або бронхіт, через зниження імунної функції, що може бути наслідком самого раку або деяких методів лікування раку, наприклад хіміотерапії.
Закупорка серця. Рак легенів, хоча й рідко, але може поширюватися до серця та стискати або закупорювати вени й артерії. Це може спричинити такі проблеми, як накопичення рідини, блокада серця, аритмії або серцевий напад.
Гіперкальціємія: рак легенів може підвищувати рівень кальцію в крові. Це може призвести до нудоти, блювоти, надмірної спраги та болю в животі. За оцінками, гіперкальціємія вражає до 30% людей з усіма видами раку.
Згустки крові: люди з раком легенів мають підвищений ризик тромбозу глибоких вен, який виникає, коли тромб утворюється в глибокій вені. Якщо цей тромб потрапляє в легені, він може перешкоджати кровотоку та викликати легеневу емболію, яка може бути летальною.
Нейропатія: пухлини Панкоста, які є різновидом пухлин, розташованих у верхній частині легенів, можуть вражати нерви очей, обличчя та плечей. Це може спричинити біль у руці та плечі та синдром Горнера, що є станом, який може призвести до опущення повік та зміни розміру зіниці.
Здавлення спинного мозку: рак може поширюватися з легенів на хребет, що може стискати хребці, викликаючи біль у спині, слабкість і труднощі при ходьбі.
Діагностика раку легенів
Якщо у людини є якісь симптоми, які можуть вказувати на рак легенів, або якщо скринінг виявить щось незвичайне, лікар, швидше за все, порекомендує пацієнтові додаткове обстеження.
Візуальні дослідження
Рентген, КТ, МРТ або ПЕТ-сканування можуть виявити ділянки легеневої тканини з раком.
Якщо рак поширився, візуалізація також може виявити зміни в кістках та інших органах. Крім того, сканування може допомогти відстежити прогрес лікування.
Відбір зразків тканини
Біопсія – метод дослідження, суть якого полягає у заборі клітин чи тканини органу, щоб перевірити наявність ракових клітин. Виконується за допомогою тонкої голки або бронхоскопа.
Лабораторні тести також можуть виявити наявність раку у рідині, яка збирається навколо легенів, мокроті, крові.
Крім підтвердження наявності раку лабораторні дослідження дають можливість визначити тип і стадію раку.
Регулярне обстеження може бути гарною ідеєю для людей із високим ризиком розвитку раку легенів. Скринінг проводиться за допомогою низькодозової комп’ютерної томографії.
Лікування раку легенів
Для лікування онкологічних захворювань застосовуються різні методики, які є успішними та ефективними при кваліфікованому підході та своєчасному початку лікування.
Вибір методики залежить від різних факторів, зокрема:
тип раку;
розташування (локалізація) та поширення;
загальний стан здоров’я людини;
індивідуальні особливості хворого;
Усі варіанти лікування можуть мати негативні наслідки. Тому лікар обирає методику лікування індивідуально для кожного пацієнта, включаючи плюси та мінуси кожного варіанту.
Деякі варіанти лікування раку легень
Операція з видалення ураженої ділянки або всієї легені
Променева терапія, яка використовує промені високої енергії для знищення ракових клітин. Застосовується, якщо хірургічне втручання є неможливим через загальний стан здоров’я хворого.
Хіміотерапія – медикаментозне лікування, яке може вбивати ракові клітини та зменшувати пухлини. Використовується, коли рак поширився занадто далеко, щоб операція або променева терапія були ефективними.
Радіочастотна абляція, метод лікування, при якому для знищення ракових клітин використовується електричний струм.
Таргетна терапія. Є ряд ліків, дія яких спрямована на певну зміну в ракових клітинах або навколо них, що впливає на їх ріст. Цільова терапія не може вилікувати рак легенів, але вона може сповільнити його поширення.
Імунотерапія – застосування ліків, які допомагають організму боротися з раковими клітинами.
Паліативна терапія включає полегшення болю, кисневу терапію та іншу допомогу, яка може знадобитися людині для лікування симптомів захворювання
Все більш широко для лікування раку застосовується внутрішньо-артеріальна хіміоемболізація.
План лікування може корегуватися відповідно до змін потреб пацієнта.
На позитивний результат лікування впливає:
загальний стан здоров’я людини;
вік хворого;
стадія раку на момент діагностики;
тип раку, який виявлено;
Які причини виникнення раку легень?
Найчастішою причиною раку легенів є куріння тютюну. Якщо людина викурюєте більше 25 сигарет на день, у неї у 25 разів більший ризик захворіти на рак легенів, ніж у некурця.
Однак рак легенів може виникнути і у людей, які не курять, а через інші фактори, зокрема:
вплив хімічних речовин, таких як радон, дизельні вихлопи, азбест та ін;
екологічні фактори, наприклад, – забруднення повітря;
спадкові або набуті генетичні зміни;
вплив пасивного куріння;



Профілактика раку легенів
Неможливо запобігти всім видам раку легенів, проте, існує кілька кроків, які людина може вжити, щоб зменшити ризик захворювання.
Відмова від куріння може знизити ризик раку легенів, незалежно від віку людини чи тривалості куріння.
Уникайте пасивного куріння: вдихання диму може спричинити численні проблеми зі здоров’ям і збільшити ризик раку легенів.
Дотримуйтеся збалансованого харчування: вживання різноманітних багатих поживними речовинами фруктів і овочів.
Уникайте впливу радону: радон — це безбарвний газ без запаху, який може викликати рак легенів. Для вимірювання рівня радону в домашніх умовах доступні набори для тестування. Крім того, особи, які працюють у зонах з високим ризиком впливу радону, повинні дотримуватися всіх рекомендованих процедур безпеки, щоб мінімізувати небезпеку для здоров’я.
Висновок
Оскільки рак легенів, зазвичай, не викликає помітних симптомів, доки він не пошириться в легені або на інші частини тіла, то перспективи захворювання не такі хороші, як у багатьох інших видів раку.
Проте, хоч рак легенів є потенційно смертельним видом раку, люди, які отримали ранню діагностику, мають хороші шанси вижити.
Проходження регулярного скринінгу особами з високим ризиком розвитку раку легенів допоможе виявити ранні ознаки раку та почати лікування до того, як він пошириться.
Кожен, хто має сумніви щодо ризику розвитку раку легенів, може звернутися за порадою до лікаря-онколога.
