У наші дні, питання онкологічних захворювань стоїть, напевно, найбільш гостро і невідкладно. Воно не з чуток хвилює, на превеликий жаль, тисячі наших співвітчизників.

Як уберегтися від грізної недуги, як розпізнати її серед інших?

Що робити, якщо Ви запідозрили у себе онкологію і що робити, якщо страшний діагноз все-таки підтвердився?

На ці та інші питання відповідає лікар-онколог та онкохірург Урсол Григорій Миколайович.

– Чи правда, що рак найчастіше вражає худих людей?

– Почнемо з того, що в цьому твердженні порушено причинно-наслідковий зв’язок. Ракова пухлина змушує організм виробляти біологічно активні речовини, які порушують обмін речовин, внаслідок чого відбувається стрімке схуднення протягом невеликого періоду часу, скажімо, декількох місяців. Так що, якщо Ви швидко втрачаєте вагу без видимих причин, то це цілком може бути ознакою онкологічного захворювання, так само, як і симптомом інших захворювань. У цьому випадку варто невідкладно звернутися до лікаря, щоб розпізнати хворобу на самому її початку.

– Крім втрати ваги, які щесимптоми можуть виникати?

– Давайте розберемося разом. Ракова пухлина живе в організмі своїм життям, при цьому виділяючи продукти життєдіяльності, які шкідливі для людини. Це викликає інтоксикацію і, як наслідок, нудоту і слабкість.

Крім того пухлина розростається в дрібні кровоносні судини, порушуючи їх роботу. Це викликає анемію, і як наслідок – втома.

Ще однією ранньою ознакою раку може бути незрозуміле підвищення температури, що виникає на тлі пригнічення імунної системи.

– Чи є якісь зовнішні симптоми, зміни у зовнішності людини?

– Це залежить від того, який саме орган вражений. Може відзначатися зміна кольору шкіри, наприклад потемніння або пожовтіння, випадіння волосся, ламкість нігтів.

– Чи кожна з цих ознак може бути симптомом раку?

– Ні, не обов’язково. Не варто відразу лякатися.

По-перше, поставити діагноз тільки за симптомами не можна. Потрібно пройти обстеження, здати аналізи.

По-друге, у світі захворювань набагато більше, ніж симптомів. Ось, наприклад, підвищення температури – симптом, який притаманний безлічі захворювань. Але мало просто сказати «у мене підвищена температура». Все залежить від того, до якої межі підвищується, коли підвищується, як часто, як довго тримається. Іноді хворим доводиться вести температурний листок. І це не примха лікаря, просто по динаміці температури можна судити про можливе захворювання.

Так відбувається і з іншими симптомами. Чим чіткіше описаний симптом, тим ясніше клінічна картина захворювання. Саме тому, прийшовши до лікаря, пацієнти часто дивуються, коли він розпитує скільки разів, коли і як той ходить в туалет, їсть, спить і т.д.

Не варто забувати і про поєднання симптомів при різних захворюваннях. І розібратися в цьому вам допоможе тільки фахівець.

– При появі симптомів необхідно відразу йти до онколога?

– Для початку можна звернутися до сімейного лікаря, терапевта і пройти обстеження. Звичайно ж – це біохімічний аналіз крові та інші лабораторні дослідження. Ну і в залежності від симптоматики буде призначено інструментальне обстеження. Далі, при необхідності, ваш лікар направить вас до онколога.

– Ми говорили про симптоми, а як же біль? ..

– Онкологічне захворювання настільки підступне, що на ранніх стадіях людина не відчуває болю. Біль з’являється пізніше, коли хвороба зробила крок далі і в процес уже залучені нервові закінчення. Це сигнал того, що певний час уже втрачено. І лікування буде складніше, дорожче і, можливо, з летальним результатом. Тому, дуже важливо виявити онкологічний процес на самій ранній стадії.

Людина, найчастіше, йде за найменшим опором: таблетку випив – біль пройшла. А це не правильно. Біль пройшла, але причина болю могла залишитися.

Пам’ятайте, що відчуття постійного дискомфорту, тиску в будь-якому органі, безпричинне, здавалося б, підвищення температури тіла, слабкість, нудота – можуть бути ранніми ознаками онкологічного захворювання.

Це повинно бути сигналом: пора звернутися до лікаря. Адже рання діагностика визначає і початок лікування. А це збільшує шанси на повне одужання.

– Значить, рак не такий страшний, якщо він виявлений на ранній стадії?

– Принаймні, він може бути виліковний.

– Яке обстеження для діагностики онкології проводить Лікарня Святого Луки?

– Медико-технічна база Лікарні досить обширна. Лікарня забезпечена медичним обладнанням, яке дає досить точні результати досліджень. Залежно від захворювання, пацієнту може бути призначена КТ-діагностика (комп’ютерна томографія з контрастом і без), МРТ-діагностика (магнітно-резонансна томографія), УЗ-діагностика, лабораторні дослідження, у тому числі гістологічні дослідження.

– Діагноз поставлений. Що відбувається далі?

– А далі визначається план лікування. Ну і, звичайно, саме лікування.

У лікарні дуже серйозний підхід до лікування кожного пацієнта. Звичайно, у хворого є лікуючий лікар. Крім того, наші лікарі співпрацюють з провідними фахівцями світу. При необхідності, ми маємо можливість отримати у них консультації, а також – організувати з ними телеконсультацію для своїх пацієнтів.

Лікарня Святого Луки є клінічною базою Харківської медичної академії післядипломної освіти лікарів. На нашій базі регулярно проводяться консультації завідувача кафедри онкології та дитячої онкології професора, доктора медичних наук Дудніченка Олександра Сергійовича. Консультації можуть проводитися, як у Кропивницькому, так і дистанційно, за матеріалами медичних документів, наданих пацієнтом і його лікарем.

Спочатку фахівці Лікарні Святого Луки консультують хворого, проводять необхідне обстеження, встановлюють діагноз, призначають лікування, дають правильні рекомендації.

При необхідності хірургічного втручання, нашими лікарями виконуються операції.

– Які онкологічні операції проводять у Лікарні Святого Луки?

– Особливий напрямок в онкології займає лікування онкологічної патології грудної клітини.

У Лікарні Святого Луки виконується багато хірургічних втручань при онкології різних локалізацій.

Операції раку легенів різної складності, у тому числі і розширені операції.

Операції при раку стравоходу і шлунка.

Операції при онкологічних пухлинах середостіння.

Операції при пухлинах плеври, перикарда.

Операції при пухлинах інших локалізацій.