Використання добового моніторингу артеріального тиску

Якщо Вас турбують періодичні болі в серці, серцебиття, перебої в роботі серця, підвищення артеріального тиску, що виникають під час ходьби, або в період сну, то Вам необхідно, в першу чергу, зробити електрокардіограму (ЕКГ). Часто на ЕКГ немає будь-яких істотних змін. Справа в тому, що електрокардіограма дозволяє оцінити роботу серця лише у спокої, її тривалість становить 5-10 секунд. Тому, ЕКГ може не показати можливих серйозних і небезпечних порушень у роботі серця.

У такому випадку лікар вам призначить процедуру добового моніторингу артеріального тиску (скорочено ДМАТ). Це метод дослідження, що дозволяє зареєструвати та оцінити динаміку артеріального тиску (АТ) протягом доби і більше (при необхідності) в безперервному режимі (через певні інтервали: вдень через кожні 30 хв, вночі – 60 хв.), згідно з заданою програмою в звичних для пацієнта умовах роботи і відпочинку.

Метод дозволяє розрахувати:

  • середньодобові показники артеріального тиску і пульсу;
  • середні значення АТ в денний і нічний період;
  • визначається ступінь нічного зниження і ранкового підвищення АТ;
  • реакція АТ на фізичні навантаження і психоемоційні стреси;
  • ступінь і тривалість гіпертонічного навантаження на органи-мішені;
  • варіабельність АТ і пульсу протягом доби;
  • виявити епізоди гіпотонії.

Для того, щоб результати дослідження змогли дати повну інформаційну картину, протягом всього часу дослідження Ви повинні вести щоденник в якому відзначати самопочуття, скарги, вид діяльності, фізичні навантаження, прийом лікарських препаратів, час неспання і сну.

Підготовка до дослідження

Метод абсолютно нешкідливий, не має протипоказань і не вимагає спеціальної підготовки. Ви можете продовжувати їсти і пити як зазвичай, приймати призначені раніше ліки.

У день вашого дослідження

Перед тим як приступити до добового моніторингу Вам зроблять контрольний замір АТ і запрограмують прилад для ДМАТ за допомогою комп’ютера.

На Вашій пасивної руці (у правшів – на лівій руці, у лівшів, навпаки, – на правій) зафіксують манжету для вимірювання артеріального тиску, з’єднану з портативним монітором. Прилад кріпиться на поясі або на ремені через плече. Прилад вимірює Ваш артеріальний тиск, надуваючи манжету і потім поступово спускаючи з неї повітря.

Результати Ваших вимірювань запам’ятовуються і відображаються на рідкокристалічному індикаторі приладу.

Під час дослідження

Протягом усього періоду проведення ДМАТ повинні бути виключені будь-які фізичні навантаження, а в іншому ви ведете свій звичайний спосіб життя.

Щоб уникнути отримання невірних результатів моніторингу під час проведення дослідження Вам слід дотримуватися певних правил поведінки:

  • в момент вимірювання артеріального тиску, рука, на яку накладено манжета, повинна бути розслабленою і опущеною уздовж тулуба;
  • якщо вимірювання артеріального тиску відбувається в момент ходьби, Вам слід зупинитися, розслабити і витягнути руку з манжетою уздовж тулуба, і тільки дочекавшись закінчення вимірювання, продовжити рух;
  • не потрібно стежити за показаннями апарату, в іншому випадку може виникнути тривожна реакція, що призведе до спотворення даних;
  • вночі слід спати і не думати про роботу реєстратора, інакше свідчення нічного АТ будуть недостовірними;
  • у своєму щоденнику слід робити позначки про час і обставини виникнення неприємних симптомів з боку серця, прийомі ліків і зміну видів фізичної активності.

Ваші результати

Після закінчення дослідження медпрацівник зніме встановлений вам прилад. Монітор приладу підключать до комп’ютера з відповідною програмою для обробки і відображення результатів вимірювань, на підставі яких буде записано висновок.

Якщо для консультації Ви вибрали лікаря нашого медичного центру, він підбере індивідуальну антигіпертензивну терапію з урахуванням добового коливання артеріального тиску. Якщо виникне необхідність, Вам буде запропоновано додаткове обстеження або консультація профільного спеціаліста.

РЕЄСТРАТУРА: +380500303103; +380504875440; +380960303110; +380522366030